Ogólnie o wideofilmowaniu

Kamerzysta to pojęcie bardzo szerokie. Zalicza się do niego zarówno człowiek, który tworzy filmy lub superprodukcje kinowe, nagrywając poszczególne sceny na taśmę, a także prosty amator, który kamerowanie traktuje jako hobby. Niezależnie, czy zajmujemy się wideofilmowaniem zawodowo czy amatorsko, aby to robić, potrzebujemy jednego narzędzia: kamery.

Najdroższą i najbardziej profesjonalną wśród kamer jest kamera filmowa. Wykonuje ona doskonałej jakości filmy zapisując poszczególne klatki na taśmie filmowej. Charakterystycznym punktem takiej kamery jest dość spory podajnik na taśmę filmową. Kamera taka jest bardzo ciężka i bardzo kosztowna. Producenci filmów rzadko zakupują takie kamery. Bardziej opłaca im się ich wypożyczenie. Dzienne wynajęcie takiej kamery to koszt około dziesięciu tysięcy dolarów. Zaś kupno nowej kamery to wydatek rzędu 150 000 dolarów. Widzimy zatem, że różnica jest dość spora. Kamera taka może robić zdjęcia z prędkością od1 do 170 klatek na sekundę. Pozwala to na tworzenie naprawdę doskonałych ujęć. Takie kamery są wykorzystywane w najlepszych firmach wideofilmowania w Nowym Targu.

Kamera cyfrowa, to jedna setna z kamery filmowej. Jakość oraz koszty, a także gabaryty są całkowicie inne, za to wystarczające są dla przeciętnego amatora. Kamera taka pozwala na zapis obrazu i dźwięki na karcie pamięci w czasie rzeczywistym, w formacie pliku od razu gotowego do odtworzenia. Działają one na podstawie matryc. Jednak nośniki cyfrowe są o wiele mniej odporne na działanie czasu, niż analogowe. Udowodniono, że taśma analogowa, odtworzona po kilkudziesięciu latach, dalej pokazuje obraz taki jak oryginalny. Możliwe są jedynie małe, poziomie zniekształcenia. Film w postaci cyfrowej natomiast narażony jest na większą ilość błędów i zaników graficznych. Kamerzyści często przegrywają filmy na taśmy analogowej, co pomaga w archiwizacji filmów. Z drugiej strony, zapis cyfrowy daje większe możliwości edytowania. Możemy zrobić z filmem dosłownie wszystko na komputerze, za pośrednictwem odpowiednich narzędzi. Wideofilmowanie cyfrowe, jest teraz spotykane praktycznie wszędzie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *